Sağlıklı Diyet İçin Tavsiyeler

sagliklı-diyet-tavsiyeleri
sagliklı-diyet-tavsiyeleri

Tuz Yerine Baharat Kullanın

Günlük yaşamda yeğimiz sebze, meyve, ekmek vs içindeki tuzlar günlük ihtiyacımızı karşılıyor. Yemeklerin daha lezzetli olması için baharat kullanabilirsiniz. Bazı baharatlar metabolizmayı hızlandırdığından artısı da olur.

Kahvaltıda Mutlaka Protein Alın

Dukan diyetlerinin başarısının altında protein yatıyor. Yeterli dozda ve zamanında alınan protein, günün diğer zamanlarında daha az kalori alıyor. Bundan dolayı da kahvaltı da yumurta, peynir gibi gıdalarından aldığımız protein bizi uzun süre tok tutabiliyor.

Karbonhidrattan Uzak Durun

1 gram karbonhidrat vücutta 2 gram su depolanmasına yani şişkinliğe neden olur. Diyet yaparken ilk başta hızlıca kilo verilmesinin sebebi de budur. Karbonhidrat tüketecekseniz de bunu beyaz unlu gıdalarla, beyaz ekmek, pasta, kek ile yapmayın. Tam buğday ekmeği, bulgur pilavı gibi kompleks karbonhidratları tüketin, yarım ekmek arası köfteyi bir öğünde götürmeyin.

Vücuttaki Ödemi Maydanozla Atın

Vücutta tutulan bu fazla suyu atmak için ise mucizevi bitki maydanoz. Uzun süre maydanoz suyu tüketilmesi ise önerilmiyor çünkü eğer vücutta ödem yoksa vücudun ihtiyacı olan suyun da atılmasına neden olur.

Diyete Başlamadan Önce Kabızlık Probleminizi Çözün

Eğer kabızlık probleminiz varsa diyete başlamadan önce bunu mutlaka çözmelisiniz yoksa bütün gün salata yeseniz bana mısın demez, 1 kilo bile veremezsiniz. Bunun için sabahları 1 bardak suyun içine birkaç damla limon sıkabilirsiniz. Sabahları 2 kuru kayısı ya da kuru incir de yardımcı olabilir.

Kan Şekeriniz İçin Tarçın Tüketebilirsiniz

Tatlıya düşkünseniz, çok çabuk acıkıyor ve yemek geciktiğinde sinirleniyorsanız çayınızın içine bir çubuk tarçın atarak insülin dengesini sağlayabilir ve iştahınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Türk Kahvesi De Kendi Başına Bir Mucize

Yapılan bir araştırmaya göre Yunanistan’ın Ikaria Adası’nda yaşayanların 90 yaşını geçme ihtimali Avrupa’da yaşayanlara göre iki kat daha fazla. Bunun nedenini araştıran bilim adamları işin sırrının “Türk kahvesi”nde olduğunu ortaya koymuş. Tabii Yunanistan’da “Yunan kahvesi” olarak geçse de bildiğimiz Türk kahvesi. Polifenol ve antioksidan bakımından zengin olan Türk kahvesi ayrıca metabolizmayı da hızlandırıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor.

Türk Kahvesinden Sonraki Türk Mucizesi Yoğurt

Türk kahvesinden sonra bir diğer mucize besin de yoğurt. Sağlıklı bir protein kaynağı olan yoğurt içeriğindeki konjuge linoetik asit (CLA) sayesinde karın yağlarından kurtulmada yardımcı. Yapılan araştırmalara göre bir sene boyunca, diyetinde her gün yoğurt tüketen kişiler, tüketmeyenlere göre yüzde 22 daha fazla kilo veriyor. Her gün düzenli olarak yoğurt tüketilmesi daha hızlı yağ yakımını sağlıyor.

Uyku Düzeni Çok Önemli

Eğer düzenli bir uykunuz yoksa uzun vadede kilo vermeniz sıkıntı olacaktır. Eğer sağlıklı kilo vermek istiyorsanız en geç 22.00’de yatakta olmanız gerekiyor. Bu sayede metabolizmayı düzenleyen hormonlarınız yeterince çalışır.

Gün içinde Yediklerinize Dikkat Edin

Arkadaşın poğaçasının kenarından bir lokma, ofise gelen çikolatadan bir tane derken sonrasında “Bir şey yemedim ki ben” diyor olma ihtimaliniz yüksek. Çünkü birçoğumuz bu ara atıştırmalıkları unutuyor. Kan şekeriniz düşüp açlıktan gözünüz döndüğünde ise önünüze ne gelirse yersiniz. Bunu yapmamak için akşamları üşenmiyorsunuz bir poşete biraz fındık, ceviz gibi atıştırmalıklar koyuyorsunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın